Među mnogim vrstama sistema klimatizacije dostupnih na tržištu, sistemi vodene petlje pokazuju se kao napredno i pouzdano rešenje.
Evo glavnih prednosti.
Odabir najboljeg rešenja klimatizacije za velike poslovne zgrade je veliki izazov za projektante. Među brojnim elementima koje treba uzeti u obzir u fazi odabira nisu samo smanjenje potrošnje energije zgrada i traženje optimalne udobnosti stanovanja, već i jednostavnost u fazama projektovanja i ugradnje, nepostojanje previsokih troškova održavanja te mogućnost proširenja i menjanja sistema prema budućim potrebama.
Među mnogim vrstama sistema klimatizacije dostupnih na tržištu, WLHP sistemi vodene petlje ili Water Loop Heat Pump su se pokazali naprednim i pouzdanim rešenjem, posebno za trgovačke centre, hotele, kancelarije i uopšteno velike zgrade koje zahtevaju rashladna opterećenja čak i zimi. Široko rasprostranjeno u Sjedinjenim Američkim Državama i Engleskoj, ali još uvek malo poznato u ostatku Evrope, ovo sistemsko rešenje je svoje ime dobilo po dvocevnom hidrauličkom krugu (petlja/loop) koji ga karakterizuje a koji se održava na neutralnoj temperaturi pomoću sistema za integraciju toplote ili raspršivanje toplote.
Kako radi postrojenje?
Hidraulički krug u osnovi WLHP sistema povezuje niz reverzibilnih toplotnih pumpi voda-vazduh ili voda-voda kako bi se osigurala optimalna kontrola klime u područjima zgrade čak i sa vrlo različitim potrebama. Serija je takođe potencijalno neograničena i dopušta brojne dopune, takođe s obzirom na buduća proširenja sistema (zgrade). Tečnost za izmenu koja cirkuliše u krugu nije tečnost za hlađenje, već voda na „neutralnoj“ temperaturi, koja deluje kao izvor za toplotne pumpe, omogućavajući im da lokalno proizvode potrebnu energiju za grejanje ili hlađenje.
Alternativno, postoji varijanta postrojenja pod nazivom WSHP, u kojoj se morska, rečna ili jezerska
voda koristi kao potpuno obnovljivi izvor energije.
U oba slučaja, za održavanje temperature vodene petlje unutar uobičajenog raspona, tj. 20-35 °C, najefikasnije rešenje je korišćenje toplotne pumpe vazduh-voda nizvodno od celog sistema.
Alternativno se mogu koristiti i drugi uređaji koji kontrolišu temperaturu vodene petlje, čak i međusobno kombinovani, kao što su, na primer, generatori toplote, tornjevi za isparavanje, geotermalne sonde ili bunari podzemne vode.