Sa izuzetkom modela zrak-zrak, koji grije i hladi prostorije prenosom toplotne energije između vanjskog zraka i zraka unutar kuće, preostale vrste toplotnih pumpi su pogodne za kombinaciju sa sistemom zračećeg podnog grijanja.
Toplotna pumpa zrak-voda
Najviše korišteni proizvod predstavlja toplotna pumpa zrak-voda, koja koristi toplotu zraka prenoseći energiju na vodu u sistemu. Prednost u ovom slučaju je što je osim grijanja i hlađenja prostorija moguće proizvoditi potrošnu toplu vodu.
Njen vodeća prednost je svakako svestranost, jer omogućava integraciju s drugim vrstama sistema kao što su kondenzacioni kotao, stvaranje hibridnog sistema i sa solarnom toplotom.
Toplotne pumpe voda-voda
Kod toplotnih pumpi voda-voda, s druge strane, toplota se uzima iz bazena i podzemnih voda, dok je u geotermalnim postrojenjima izvor energije podzemni. Ova dva modela, u poređenju sa sličnim modelima zrak-voda, uvijek garantuju visoke performanse bez obzira na godišnje doba.
Odabir najpogodnije toplotne pumpe za dom ili poslovni prostor u svakom slučaju mora uzeti u obzir različite faktore, prije svega energetske potrebe potrebne za rad sistema zračenja i garantuje optimalnog grijanja u hladnim mjesecima, kao i eventualnog hlađenja tokom ljeta.
Toplotna pumpa i sistem zračenja takođe za hlađenje?
Osim što garantuje optimalnu toplotnu udobnost zimi, sistem zračećeg podnog grijanja predstavlja i zanimljivo rješenje za rashlađivanje ljeti. Načini rada su suštinski slični: u hidrauličnim krugovima sistema teče „rashlađena“ voda na temperaturi između 15 i 18 °C, čime se hladi pod.
U ovom slučaju su potrebne reverzibilne toplotne pumpe, sposobne da povuku toplotu prisutnu u domu, a zatim je ispuste van. Rezultat je savršena udobnost u zatvorenom prostoru čak i ljeti, s posljedičnom mogućnošću eliminacije tzv. split klima uređaja i značajnog smanjenja potrošnje.
Jedini oprez odnosi se na korištenje odvlaživača zraka koji vam omogućava da održavate vlažnost zraka u rasponu vrijednosti između 50% i 60%.
Grijanje toplotnom pumpom i fotonaponom: isplati li se?
Toplotne pumpe koriste obnovljive izvore za proizvodnju toplotne energije neophodne da bi sistem podnog grijanja zračenjem zagrijavao prostorije, ali su i dalje elektronski uređaji koji zahtijevaju potrošnju električne energije.
Shodno tome, da bi sistem bio još efikasniji i povećao uštedu energije, kombinacija sa fotonaponskim sistemom može biti odlična ideja. Često se dešava da oni koji postavljaju fotonaponske panele na krov svog doma to rade kako bi besplatno proizveli električnu energiju potrebnu za rad rasvjete i uređaja, smanjujući troškove računa, pa čak i eliminišući ih u slučaju ugradnje akumulatorske baterije.
Međutim, nisu svi svjesni činjenice da integracija fotonaponskih panela s toplotnom pumpom garantuje dalje i značajne uštede i za grijanje i proizvodnju potrošne tople vode.